Přepínač stylů

Barevné schéma

Citlivost zubů: Příčiny, léčba a prevence

Citlivost zubů: Příčiny, léčba a prevence

Co je to citlivost zubů?

Ouch! Pro mnoho z nás, jednou z nejvíce děsivých věcí na světě je pocit citlivosti zubů při požití něčeho velice studeného nebo teplého. A tak se optáváte, proč to sakra bolí? Proč různé teploty způsobují takové nepříjemné pocity? Co dělá zuby tak citlivými? Jako bychom nebyli už dostatečně zaneprázdněni životem obecně, musíme se také starat o naše ubohé zuby, které jsou vystaveny takovým útrapám. Ale nebojte se, je tu záchrana. Budu vam to vysvětlit tak jednoduše, jak to jen bude možné. A nejen to, ale také se podělím o několik účinných tipů a triků, jak se s tímto problémem vypořádat.

Proč jsou zuby citlivé: hlavní příčiny

Představte si, že sedíte v kavárně, pijete ledovou kávu a najednou... Aua! To je ten strašný pocit citlivosti. Ale proč to tak je? No, začít můžeme tím, že zuby nejsou jen tvrdé bílé kameny v našich ústech. Jsou to složité struktury složené z řady různých komponent. Zjednodušeně řečeno, citlivost zubů je způsobená odhalením zubové dřeně.

Vliv stravy na citlivost zubů

Zmrzlina, limonáda, horká čokoláda... tyto všechny lahodnosti mohou způsobit citlivost zubů. Ale jak? Je to kvůli kyselině. Kyselá jídla a nápoje mohou rozpustit tenkou vrstvu skloviny, která pokrývá naše zuby, což vede k odhalení zubového dentinu. A to je přesně ten materiál, který chceme udržet v bezpečí a chráněný.

Citlivost zubů a hygiena zubů

Hygiena zubů je něco, co bychom měli všichni brát vážně. Mějte na paměti, že při správné domácí péči o zuby se můžete vyhnout mnoha problémům - včetně citlivosti zubů. Ale na druhou stranu, přílišné nadšení pro čištění zubů může také vést k problémům. Jak je to možné? Příliš silné kartáčování může poškodit sklovinu a způsobit odhalení dentinu - a tím citlivost zubů. Takže pamatujte na to, že při čištění zubů platí pravidlo "méně je více".

Jak se léčí citlivost zubů?

Když jsem se jednoho dne probudila s bolestivým pocitem v zubech po posmrkané Zmrzlině (to jsem neměla na mysli svoji morče Zmrzlinu, ale skutečnou zmrzlinu), rozhodla jsem se, že je čas vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Musela jsem se rozhodnout mezi zubní pasta pro citlivé zuby, fluoridovou výplní, kořenovou kanálovou léčbou a dokonce i chirurgickým zákrokem. A myslím, že je velmi důležité, abyste znali všechny možnosti léčby citlivosti zubů, abyste si mohli vybrat tu pravou pro vás.

Ovlivňují zubní procedury citlivost zubů?

Ano, zubní procedury mohou ovlivnit citlivost zubů. Například zubní bělení je proces, který může způsobit dočasnou citlivost zubů. A pokud máte sklon k citlivosti zubů, možná budete potřebovat speciální péči před, během a po zubním bělení.

Prevence citlivosti zubů

Kdo by si nepřál vyhnout se nepříjemné bolesti spojené s citlivostí zubů? Já rozhodně ano! A jsem si jistá, že vy také. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak takovému neštěstí předcházet. Zdravá strava, správná technika čištění zubů a pravidelné návštěvy zubaře mohou všichni přispět k prevenci citlivosti zubů. A věřte mi, že se vyplatí věnovat tomuto problému trochu starostí a úsilí. Protože jak se říká, prevence je lepší než léčba!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář