Přepínač stylů

Barevné schéma

Co čekat na dentální hygieně?

Co čekat na dentální hygieně?

Co přesně je dentální hygiena?

Myslím, že základním místečkem, kde bychom měli začít, je o návštěvách zubaře, konkrétně dentální hygieně. Takže, co je to dentální hygiena? Jakoby se zdálo nápadité zeptat se: "Udržují si zuby čisté?" Ale dentální hygiena je mnohem více než jen občasné vyčištění zubů. To je hloubkové čištění zubů a dásní, které vykonává profesionál, jako je dentální hygienistka, často ve spojení se zubařem. Nejde jen o čištění a odstraňování zubního plaku, ale také o kontrolu stavu dásní a celkové ústní hygieny.

Když jde o dentální hygienu, tak se dozvíte o spoustě zajímavých informací. Například, že zařízení, které zubař používá na kartáčování a čištění našich zubů, je někdy mnohem drsnější než jsme zvyklí z domácích podmínek. A nebo že má revoluční ultrazvukovou technologii, která dokáže efektivně a bezbolestně odstranit nejtvrdší zubní kámen.

Jak se připravit na dentální hygienu?

Radím vám, abyste si s sebou vzali svůj oblíbený osvěžovač dechu. Mosťák, jak ho někdy nazývám, je totiž docela významný prvek při dentální hygieně. Samozřejmě pro nás nejde o něco, co bychom měli mít jako rutinu každý den, ale jednou za půl roku to stojí za to.

Víte, co je ještě lepší než osvěžovač dechu? Dentální nit! Ano, ano, já vím. S dentální nití mám takový vztah jak kdyby to byla moje oblíbená čepička. Když jsem ji objevila, nemohla jsem se jí nabažit. Je to takový malý pomocník, který vám pomůže odstranit ty nepříjemné zbytky jídla, které se nám tak rády usazují mezi zuby.

Pamatujte, že pokud se chystáte na dentální hygienu, je lepší přijet na lehký lačno. Ranní kávu si raději dejte ještě doma, protože po návštěvě zubaře má člověk citlivější dásně, a kávička by vám pak mohla působit nepohodlí. Stejně tak se vyhněte nápojům barvícím zubní sklovinu.

Jak probíhá dentální hygiena?

Dentální hygienická léčba začíná tím, že hygienistka nejprve prohlédne váš dutinu ústní a udělá klinickou prohlídku stavu vašich zubů a dásní. Možná využije speciální zrcátko k prohlédnutí těžko dostupných míst jakými jsou třeba stoličky.

Poté následuje vlastní hygiena. Jinak řečeno, začíná skutečně intenzivní proces čištění. Obvykle se vyčistí všechny části zubů, včetně mezizubních prostorů a míst pod dásněmi. Hygienistka využívá nejen mechanické očištění zubů pomocí speciálních zubních nástrojů, ale většinou také ultrazvukové technologie, které je schopna zubní kámen z vašich zubů doslova "odstřelit".

Následuje fluorizace zubů, což je proces, kdy se na zuby nanáší speciální preparát, který obsahuje vysoké množství fluoru. A věřte mi, někdy to může třeba i chutnat jako maliny! Fluor napomáhá k obnovení minerálů ve sklovině, které byly poškozeny kyselinami a bakteriemi. Takže po všem tom drsném čištění, dostanou naši zoubky trošku obnovitelné lásky!

Jak se starat o ústa po dentální hygieně?

Po návštěvě dentální hygieny je důležité si uvědomit, že vaše dásně mohou být citlivé a podrážděné. Proto doporučuji vyhnout se tvrdým a ostrým potravinám, které by mohly způsobit nepohodlí. Ale co se týče péče o ústa, tak ta začíná již doma. Je důležité se starat o své zuby každý den.

Například já jsem nedávno objevila úžasný produkt na bázi přírodních složek, který nejen dezinfikuje ústní dutinu, ale ještě k tomu je k dispozici v několika lahodných příchutích. Více o tomto zázračném dezinfekčním přípravku vám povím v jednom z mých budoucích článků. Ale obecně platí, že třikrát denně si čistit zuby je prostě nutnosti.

Osobní zkušenosti s dentální hygienou

Ráda bych with you vám sdílela svůj příběh, jak jsem já sama začala chodit na pravidelné návštěvy dentální hygieny. To je příběh, který je trochu zvláštní, trochu legrační a trochu bolestivý. Ale nebojte, nakonec to dopadlo dobře.

Jednoho dne jsem zjistila, že mám ve svých zubech díru, ale nebyla jsem si jistá, co to znamená. Takže jsem šla za svým zubařem a on mi řekl, že mám zubní kaz. No, byla jsem docela zděšená a nevěřícná, protože jsem si myslela, že se o mé zuby dobře starám. Ale, jak mi zubař vysvětlil, i když si čistíte třikrát denně zuby, stále se mohou objevit problémy.

Tomáš se mě zeptal, proč chodím na dentální hygienu, když si mohu zuby čistit doma. Odpověděla jsem mu, že jde o preventivní údržbu a o to, co dentální hygienická procedura umožňuje - hloubkové čištění na místech, kam se bežný zubní kartáček nedostane. Sám mi řekl, jak několikrát zažil bolest v zubech, která byla způsobená právě usazeninami, které on nedokázal odstranit. Od té doby se dentální hygieny účastní také a je z ní nadšený jak malý pes Max z procházky.

Z mé zkušenosti mohu říct, že pravidelné návštěvy dentální hygieny můžou předejít mnoha problémům a ušetřit vám hodně stresu a peněz v dlouhodobém horizontu. A to přece stojí za to, nemyslíte?

Sdílet s přáteli

Přidat komentář