Přepínač stylů

Barevné schéma

Co je černá tečka na zubu?

Co je černá tečka na zubu?

Pochopte: Co je to černá tečka na zubu?

Vím, co si mnozí z vás teď říkají - „David, prosím, žádný další strašák!“ Ale nebojte se, dnešní článek se nesnaží nikoho děsit. Právě naopak, chci vám pomoci pochopit, co jsou ty zvláštní černé tečky na zubech, jak se objevují, a co s nimi můžete dělat. Do toho se nám vloudí i pár zajímavých faktů a tipů na toto téma.

Černá tečka na zubu - někdy se jí říká také kávový flek - může být znepokojující. Vzniká v důsledku kumulace bakterií a plaku na povrchu zubu. Bakterie v naší pusy se živí cukrem a zbytky jídla, a pokud nejsou pravidelně odstraňovány, začne se tvořit kyselina, která může poškodit zubní sklovinu a způsobit zubní kaz. Takže ano, ta černá tečka by mohla být vlastně malá dírka v zubu. Ale ne vždy tomu tak musí být a proto je důležité probírat toto téma s odborníkem, zubařem.

Za co mohou bakterie a plak

Bakterie v naší pusy představují celý mikrosvět. A opravdu, kdybych měl film, který by ukazoval, co se děje v naší pusy na mikroskopické úrovni, byl by to jako Avatar, ale o 1000 krát podivnější. Bakterie v naší pusy jsou vlastně nepřítel číslo jedna naší zubní hygieny. Jsou to ony, které vyvolávají tvorbu plaku a zubního kazu. A přesněji řečeno, jsou to ony, které mohou za ty černé tečky na zubech.

Ale ne všechny bakterie jsou zlé - některé nám pomáhají štěpit jídlo a udržovat naší dutinu ústní zdravou. V tom je to celé tak fascinující. Takže ty bakterie v naší pusy nejsou jen tak nějaké bakterie, jsou to naši spolubydlící, s nimiž musíme naučit se žít.

Jak černá tečka může značit problém

Teď, když víme, jak se ty černé tečky na zubech tvoří, pojďme se podívat na to, jak zjistíme, zda jsou důvodem k obavám. Asi každý z nás se někdy probudil a našel ten strašný flek na zubu po sklenici červeného vína nebo šálku silné kávy. Ale pokud se tyto tečky objevují pravidelně a nejdou snadno odstranit běžným čištěním, měli bychom začít být opatrní.

Černé tečky mohou být první známkou zubního kazu. Kaz se obvykle neobjeví od jednoho dne na druhý, ale pomalu se rovněž projevuje formou malých teček nebo skvrn na zubech. Je důležité tento proces sledovat a v případě potřeby jej brzy řešit, abychom předešli větším komplikacím.

k čemu slouží pravidelné návštěvy u zubaře

Pravidelné návštěvy u zubaře jsou něco, co bychom neměli podceňovat. Je to nejen příležitost ke kontrole našich zubů, ale také velmi důležitý prostředek prevence. Při pravidelných návštěvách dokáže zubař odhalit příznaky kazů včas a černé tečky na zubech odstranit dříve, než dojde ke komplikacím.

Mám vytetovaný slogan na paži: 'Čisté zuby, zdravá mysl' - říkám svým dětem, Zdeněkovi a Vojtěchovi, často. Takže pravidelná kontrola a čištění zubů mohou pomoci udržet nejen naše ústa, ale také náš zdravý rozum.

Mějme zuby pod kontrolou: tipy a rady

Zubní hygiena je něco, co by mělo být u nás všech velmi vysoko na prioritním seznamu. Naše ústa jsou první krok v našem trávicím systému a také to, co nás spojuje s ostatními lidmi, když mluvíme, smějeme se nebo se líbáme. Proto je tak důležité mít zdravé a pěkné zuby.

Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami, zubní nit a ústní vodu pro kompletní péči o zuby. Pamatujte, nepřehánějte s jídlem sladkostí ani kofeinovými nápoji, které mohou způsobit vznik černých teček na zubech. A také si nezapomeňte objednat pravidelnou návštěvu u zubaře!

Teď už víte, co je ta černá tečka na zubu. Takže příště, když se na zubu objeví černá tečka, nebojte se. Můžete si otevřít tento článek, přečíst si některé ze zábavných faktů a tipů, které jsem pro vás napsal a uklidnit se. Vždyť jak jsem už říkal, v našich ústech je celý mikrosvět a jsme jeho vládci!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář