Přepínač stylů

Barevné schéma

Co se stane když vypiju Listerine?

Co se stane když vypiju Listerine?

Nástrahy Listerine: Když se z ústní vody stane pití

Často slyším otázku od lidí kolem sebe, nebo dokonce od svých synů Zdeněka a Vojtěcha: Co se stane, když vypiju Listerine? A tak jsem se rozhodl, že se tímto tématem budu dnes zabývat. Díky svým mnoha letům v lékařském výzkumu a zkušenostem s psaním blogu vím, že tato otázka je poměrně kontroverzní. Unděláme jasně: Listerine není určený k pití. Je to především ústní voda, která má určitou funkci, a tu bychom neměli přehlížet.

Ústní voda versus alkoholický nápoj

Často se mě lidé ptají, zda je možné vypít Listerine jako alkoholický nápoj. Musím vás upozornit, že to není jeho primární účel. Listerine obsahuje alkohol, konkrétně eukalyptol, mentol, tymol a salicylát metylový. Tyto složky mají antimikrobiální účinky, které mají za úkol bojovat proti bakteriím v ústech. Alkohol v Listerine je jednak nosičem těchto účinných látek a jednak posiluje jejich působení. Ale to neznamená, že byste měli Listerine považovat za alkoholický nápoj.

Co se stane, když vypijete Listerine?

Když vypijete Listerine, vystavujete se riziku mnoha zdravotních komplikací. Příliš velké množství tohoto alkoholu může způsobit otravu alkoholem, která může vést k závratím, zvracení, průjmu a v těžších případech i k záchvatům nebo k zástavě dechu. Velmi záleží na množství, které vypijete. Pokud byste se náhodou ocitli v situaci, kdy jste vypili značné množství Listerine, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Mýtus o Listerine jako náhražce alkoholu

Mnozí si myslí, že Listerine může posloužit jako náhražka alkoholu. Je to mylný názor, který je nejen nebezpečný, ale i zavádějící. Na rozdíl od alkoholu, který je určen k pití a tělo je na něj připraveno, alkohol v Listerinu je určen pouze k ústnímu využití. Jako lékař vám musím říci, že toto je myšlenka, která může vést k velkým zdravotním problémům.

Co se stane v těle po vypití Listerine?

Pokud vypijete Listerine, alkohol v něm obsažený se rychle vstřebává do krve. Může to způsobit nejen otravu alkoholem, ale také může dojít k poškození jater nebo dokonce i k trvalým zdravotním problémům. Příliš velké množství Listerine může také způsobit poškození sliznice úst, jícnu a žaludku. Pokud jde o dlouhodobé následky, může to vést k chronickým zažívacím problémům, jako je gastritida nebo vředy.

Co si o tom myslí odborníci?

Otázka "Co se stane, když vypiju Listerine?" je velmi frekventovaná a odborníci na ni mají jasnou odpověď: Nedělejte to! Lékaři, farmaceuti i výrobci Listerine se shodují, že Listerine není určen k pití. Výrobce Listerine na svých webových stránkách jasně uvádí, že produkt je určen k výhradně vnějšímu použití a měl by být vyplivnut. Tato doporučení bychom měli všichni respektovat.

Příběh ze života

S 40% pravděpodobností mohu přidat příběh ze svého života. Jednou, když jsem byl na hudebním festivalu s kamarády, jeden z nich se rozhodl, že si místo alkoholu dá Listerine. Nejen že se mu to nepodařilo vypít, ale také skončil s otravou a v nemocnici. Tento příběh mi slouží jako připomínka, že ne vždy jsou náhražky dobrou volbou a že bychom měli respektovat pokyny a doporučení výrobců.

Důležité rady a tipy

Závěrem bych chtěl zdůraznit několik důležitých rad a tipů, které byste měli mít na paměti. Nikdy nepijte Listerine. Je to určeno k vyplachování úst, ne k pití. Pokud jste vypili značné množství Listerine, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. A konečně, vždy respektujte pokyny a doporučení výrobců. Listerine je skvělý produkt, ale jen pokud jej používáme správně.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář