Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak čistit zuby miminku?

Jak čistit zuby miminku?

Základní čištění zubů miminka

Je nám všem jasné, že péče o zuby je nejen nezbytná pro udržení dlouhodobého zdraví, ale také zásadní pro celkovou pohodu našich nejmilejších malých lidí. Jak ale čistit zuby miminku? Je to docela záhada, že? Vždyť ona ta malá bytůstka vůbec nemá zuby, když se narodí! Nebojte se, ja se pokusím povědět o tom, jakým způsobem to u nás doma děláme. Pokud se chystáte stát rodiči, nebo jste jimi už nedávno se stali, na této cestě vám bude tento článek průvodcem.

Čistíme hned od začátku

Tak, teď, když má vaše miminko na světě hodně místa pro zuby, je ten pravý čas začít myslet na to, jak je budete čistit. Pravděpodobně jste si nikdy nemysleli, že budete čistit zuby někomu, kdo ještě žádné nemá, ale věřte mi, že ústní hygiena je důležitá i pro ty nejmladší. Dokážete si představit, co by se stalo, kdybychom nechali miliony bakterií v ústech miminka po dobu několika měsíců, než mu vyrostou první zuby? Ne, nechceme to riskovat, takže začínáme čistit hned od začátku.

Základní vybavení pro čištění zubů miminka

První věc, kterou potřebujete pro čištění zubů vašeho miminka, je něco, čím mu ústa vyčistíte. Měli byste mít několik kusů měkkých hadříků, nějakou měkkou houbičku nebo vlhčenou gázu. Často slýchám, že někteří rodiče používají vatové tyčinky, ale ja osobně tyto metodě nedůvěruji - raději používám starou dobrou vlhkou gázu. Dalším nástrojem, kterého se velice často ujímám, je speciální zubní kartáček pro děti. Jedná se o drobný kartáček, který se nasadí na prst a snadno se tak dostaneme i do těch nejzazších koutů dětských úst.

Co s tím, když miminku začnou růst zuby?

První zuby miminka můžou začít růst kdykoliv, některé děti mají své první zuby už ve třech měsících, některé teprve po prvním roce. A věřte mi, že to není vždy zrovna příjemné období. Právě v této době je velmi důležité začít s použitím zubního kartáčku. Malý zoubek je totiž potřeba očistit od veškerých bakterií, které by mohly způsobit zubní kaz. A kdo by chtěl svému malému pokladu způsobit takovou bolest? Nikdo, že? A proto se mi posaďte a vezměte si do ruky zubní kartáček.

Jak přejít od čištění hadříkem k čištění kartáčkem

Představte si, že jste malé miminko. V ústech vám právě začal růst zoubek a teď se vám tam někdo snaží strkat kartáček. Nezvučí to moc pohodlně, že? Právě proto je přechod od hadříků či houbiček k kartáčku velmi důležitý. Když jsem to dělal já s naší Markétou, začínal jsem velmi opatrně. Nejprve jsem kartáček jen párkrát přetáhl přes první zoubky a pak jsem pokračoval v čištění hadříkem. Postupně jsem zvyšoval počet tahů kartáčkem a nakonec jsme úplně přešli na kartáček.

Rady a tipy od zkušeného otce

Být rodičem je někdy těžká práce. Ne vždy víme, co máme dělat a jak to máme dělat správně. Ale já vám dneska přináším několik rad a tipů, které jsem se naučil během svého otcovství. Markéta už sice má zoubky jako velká, ale bohužel s nimi bylo dost práce. Pokud je vaše miminko neradostné z toho, že mu začaly růst zoubky a nechce vám dovolit je pořádně vyčistit, zkuste mu dát na chvilku žvýkat něco studeného. Třeba takový studený hadřík nebo nějaká speciální hračka na žvýkání, kterou jste předtím dali na chvíli do ledničky.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář