Přepínač stylů

Barevné schéma

Odstraňte zubní kámen a užijte si pocit čistých zubů

Odstraňte zubní kámen a užijte si pocit čistých zubů

Proč je důležité odstraňovat zubní kámen?

Možná vás to překvapí, ale zubní kámen je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, kterým čelíme. Je to nejen neestetické, ale také velmi škodlivé pro naše zuby a dásně. Zubní kámen může způsobit zánět dásní, pokročilou parodontitidu a v extrémních případech může vést k ztrátě zubu.

Kdo by si to chtěl prožít? Já rozhodně ne! A já si jsem jistý, že ani vy. Moje krásná manželka Kristýna je velmi pečlivá, pokud jde o ústní hygienu, a já se snažím ji následovat. Tímto způsobem můžeme oba zachovat naše krásné úsměvy bez obav z poškození našich zubů.

Co je to zubní kámen a jak ho rozpoznáme?

Zubní kámen není nic jiného než tvrdá, kamenitá vrstva, která se tvoří na povrchu zubů. Je tvořen usazenými bakteriemi a minerály ze slin a hustne, pokud nejsou správně odstraněny. A jak ho poznáte? No, pokud si všimnete, že povrch vašich zubů je hrbolatý nebo máte pocit, že máte na zubech malé ostré špičky, pak je to pravděpodobně zubní kámen.

Měl jsem nedávno narozeniny a jednou z mých narozeninových výsad bylo jíst jakékoli laskominy, které jsem chtěl po celý den. Bohužel, den poté jsem zjistil, že mám na zadní straně dolních zubů nepříjemný pocit. Moc jsem si toho v tu chvíli nevšímal, ale pak mi to přišlo divné. No a co jsem zjistil? Zubní kámen, přesně to!

Domácí odstraňování zubního kamene: Ano nebo Ne?

Zkus si představit, že stojíš před zrcadlem vybaven jen zubní nití a kusem vaty, připravený na boj se svým zubním kamenem. Možná to zní směšně, ale věř mi, není. Vyzkoušel jsem to a musím ti říci - NIKDY nezkoušej odstranit zubní kámen doma! Nakonec jsem skončil s krvácením dásní a bolestmi hlavy, aniž by mi to pomohlo zbavit se zubního kamene.

Je tu spousta návodů na internetu, které tvrdí, že vám pomohou odstranit zubní kámen doma, ale pravda je, že to může být velmi nebezpečné. Proto bych výrazně doporučoval, abyste vždy vyhledali pomoc odborníka.

Profesionální odstraňování zubního kamene

Když jsem po svém neúspěšném pokusu zjistil, že je nebezpečné se pokoušet odstranit zubní kámen doma, rozhodl jsem se vzít Kristýnu na radu a navštívil jsem zubaře. Jak se ukázalo, bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Profesionální odstraňování zubního kamene není jen bezpečné, ale je také mnohem efektivnější než jakékoliv domácí metody.

Pokud se na to podíváte z dlouhodobého hlediska, přijde vám možná, že navštívit zubaře je nejen zdravější, ale také levnější. Několik set korun za návštěvu stojí oproti tisícům korun za léčbu zánětu dásní nebo parodontitidy.

Jak předcházet vzniku zubního kamene

Úklid zubů je záležitost, kterou byste měli brát vážně od útlého dětství. Je důležité správně čistit zuby kartáčkem alespoň dvakrát denně. Samozřejmě, že ani zubní nit není na škodu.

Není třeba říkat, že byste měli omezit konzumaci sladkostí a kouření. Dále je důležité pravidelně navštěvovat zubaře, aspoň jednou za šest měsíců, aby mohl sledovat stav vašich dásní a zubů.

Zvláštní tipy a triky pro zdravé zuby

Každé ráno po probuzení pijeme s Kristýnou sklenici vlažné vody s citrónem. Mysleli jsme si, že to děláme jen pro svůj trávicí systém, ale věděli jste, že to také pomáhá předcházet vzniku zubního kamene?

Minerální voda je také dobrá pro vaše zuby. Obsahuje fluorid, který pomáhá posilovat zubní sklovinu a chrání zuby před karies a zubním kamenem. Jízda na kole je také dobrý způsob, jak se zbavit napětí a navíc je to skvělá kardiovaskulární cvičení. A představte si, že i naše miláčka Max se účastní!

Na závěr

Zubní kámen může být nepříjemný a může způsobit vážné ústní problémy. Ale nebojte se! S pravidelnou a správnou ústní hygienou a profesionální péčí lze vzniku zubního kamene snadno předejít.

Pamatujte, že zuby máme jen jednou v životě a je naší povinností se o ně starat. Nezapomeňte, že i malý krok může mít velký dopad na vaše zdraví a pohodu. Takže začněte u zubů a uvidíte, jaký rozdíl to udělá!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář