Přepínač stylů

Barevné schéma

Zničené zuby po rovnátkách: Co byste měli vědět

Zničené zuby po rovnátkách: Co byste měli vědět

Ochrana zubů během nošení rovnátek

Je fascinující, jak může malý kovový předmět proměnit váš úsměv k nepoznání. Ti, kdo již nosili rovnátka, jistě vědí, že k tomu ale dochází za cenu. Nezřídka se pacienti setkávají s tím, že jim tyto ortodontické pomůcky zničily zuby. Jak je možné, že něco, co je určeno k napravě našeho chrupu a estetického vzhledu, může způsobit takové škody?

Máte-li rovnátka, již jste pravděpodobně zjistili, že ústní hygiena s rovnátky je poněkud těžší. Nicméně, jen málo lidí si uvědomuje, jak je důležitá. Je třeba mít na paměti, že rovnátka sama o sobě zuby neničí. Tyto škody jsou většinou způsobeny nedostatečnou ústní hygienou během nošení rovnátek a mohou zahrnovat zubní kaz, zánět dásní, nebo dokonce ztrátu zubů!

V době, kdy jsou rovnátka na zubech, je mnohem těžší se dostat ke všem skrytým místům a správně čistit mezi zuby. Navíc, rovnátka také zvyšují hustotu bakterií v ústech, což může vést k rychlejšímu tvorbě zubního kazu. Je důležité si uvědomit, že k zubnímu kazu dochází, když jsou zuby vystaveny kyselinám z jídla a nápojů, které pak poškozují sklovinu.

Odhalení problému: Co gadže po rovnátkách

Možná jste slyšeli o lidech, kteří si všímají poškození zubů až po tom, co jim byly rovnátka odstraněna. Toto je bohužel často případ. To se může stát, pokud pustíte z očí z ústní hygienu během nošení rovnátek. Takové poškození může zahrnovat bílé skvrny na zubech, dásně můžou být citlivé nebo krvácet, zuby mohou být citlivé na teplotu a dokonce, v extrémních případech, mohou začít vypadávat.

Mým cílem dnes není vás vystrašit nebo vám rovnátka odradit. Právě naopak, já jsem přesvědčený, že rovnátka mohou dělat zázraky a výsledky stojí za malou újmu. Ale je důležité připomenout, že se musíme o svůj chrup starat, abychom těmto problémům předešli.

Osobně jsem měl rovnátka jako dospívající a tato zkušenost mě dovedla k hlubšímu zájmu o zubní hygienu. Byl jsem šťastný, že mou zkušenost mohl sdílet s ostatními a možná pomoci předejít podobným problémům.

Tipy a triky: Jak pečovat o své zuby s rovnátky

S rovnátky je důležité dodržovat následující tipy: Čistěte si zuby po každém jídle, minimálně dvakrát denně. Používejte speciální kartáček na rovnátka, který umožní dostat se i na těžko dostupná místa.

Dbejte na správnou techniku čištění zubů. Pohyb by měl být od dásní k zubu, to znamená od shora dolů na horních zubech a od spodu nahoru na dolních zubech. Dojem čistoty je fajn, ale neznamená to, že jste zuby vyčistili dokonale. Proto je důležité nezapomínat ani na jazyk a vnitřní stranu zubů.

Pozor na to, co jíte. Kromě toho, že některé potraviny mohou rovnátka poškodit, některé mohou také způsobit zvýšené riziko zubního kazu. Omezte sladkosti a kyselé nápoje a nahraďte je zdravějšími možnostmi.

Návštěva zubaře: Preventivní opatření

A konečně, navštěvujte zubaře pravidelně. I když nosíte rovnátka, pravidelné kontroly u zubaře jsou důležité. Zubař může identifikovat případné problémy dříve, než se stanou vážnými, a doporučit odstranění rizikových faktorů, jako je například kaz.

Byl jsem jednou na rutinní kontrole u zubaře, kdy mi nalezl malý kaz. V tu dobu jsem nosil rovnátka a ani jsem si nevšiml, že bych měl problém. Byl jsem vděčný, že jsem to včas zjistil a mohl jsem se tomuto problému vyhnout.

Osobní péče o zuby s rovnátky může být náročná, ale je to rozhodně stojí za to. Nejenže se budete cítit lépe, ale také budete mít moooc kraaaaaasné zuby, až vám rovnátka sundají. Řekl bych, že je to rozhodně stojí za nějaký ten extra čas strávený čištěním zubů a navštěvováním zubaře!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář