Přepínač stylů

Barevné schéma

Co jsou černé skvrny na zubech?

Co jsou černé skvrny na zubech?

Zjišťování příčin černých skvrn na zubech

Ahoj, pokud jste někdy zjistili, že máte černé skvrny na zubech, mohlo to pro vás být docela nezvyklé. Mohu vám říct, že i já jsem se s tím setkala. Tedy ne přímo já, ale můj syn Leopold, který je poměrně velký péčovatel o své zuby. Jednoho dne se mi přišel pochlubit svým krásným úsměvem, ale místo očekávaného zářivě bílého setu zubů jsem na něm objevila několik černých skvrnek. Možná stojím před větším mystériem, než je odhalení, proč můj kocour Serafín ráno vždycky běží skrýt se za gauč, jakmile slyší zvuk mixéru. Ale nevzdám se!

První věc, o kterou byste měli vědět, je, že černé skvrny na zubech mohou mít různé příčiny. Tyto skvrny mohou být způsobeny zubním kazem, stářím, poškozením zubu, nebo dokonce konzumací určitých potravin a nápojů. Je také možné, že jde jen o povrchovou skvrnu způsobenou například kávou nebo černým čajem, kterou lze odstranit jednoduchým vyčištěním zubů. Ale buďme upřímní, kdo by se chtěl zbavovat kávy z života?

Nejčastější příčiny černých skvrn na zubech

Nejčastější příčinou černých skvrn na zubech je obvykle zubní kaz. Ale pozor! Ne každý kaz způsobí černou skvrnu na zubu. V mnoha případech je kaz viditelný pouze jako bílá nebo hnědá skvrna. Pokud se vám na zubech objeví černé skvrny, je možné, že jde o pokročilejší stádium kazu, které je třeba co nejdříve řešit.

Pokud si nejste jisti, zda máte zubní kaz, měli byste se obrátit na svého zubaře pro kontrolu. Serafína obvykle nemohu přimět k návštěvě veterináře, ale ujišťuji vás, že zubní kontrola je mnohem méně stresující a rozhodně to stojí za to.

Je možné černé skvrny na zubech předcházet?

Jedna z nejlepších cest, jak se vyhnout černým skvrnám na zubech, je pravidelná a důkladná ústní hygiena. To znamená čištění zubů alespoň dvakrát denně, používání zubní nitě a pravidelné návštěvy zubaře. A stejně jako se snažím udržovat chlupatého člena naší rodiny - králíka Pancake - v dobrém zdravotním stavu tím, že mu pravidelně čistím klec, je důležité udržovat i naše zuby čisté a zdravé.

Pokud jste fanoušek kávy nebo červeného vína, možná budete chtít zvážit, zda tyto nápoje nekonzumujete v nadměrném množství. A to nemluvím jen o skvrnách na zubech. Stejně tak jak jsem se snažila naučit Milotu, že není dobré pít šťávu na noc před spaním, platí to i pro dospělé. Vždycky je dobré vyčistit si zuby předtím, než jdete spát, obzvlášť pokud jste právě vypili sklenku vína nebo šálek kávy.

Odstranění černých skvrn na zubech

Pokud máte na zubech černé skvrny, je důležité, abyste je co nejdříve odstranili. Čím déle skvrna na zubu setrvá, tím větší šance je, že se do zubu dostane kaz a způsobí větší škody. Nakonec může být nutná i plomba nebo dokonce kořenová léčba. Takže než budete řešit jak vyčistit zub od skvrny, zaměřte se na to, jak skvrnu předcházet.

Ale nebojte se, pokud už skvrnu na zubu máte, existují způsoby, jak ji odstranit. Nejjednodušším způsobem je vyčistit si zuby zubní pastou, která je určena k odstraňování skvrn. Pokud to nepomůže, může být potřebná profesionální čištění zubů u zubaře. Platí pravidlo, že čím dříve se problému věnujete, tím lépe.

Je vhodné konzultovat černé skvrny na zubech se zubařem?

Je důležité si uvědomit, že ačkoli ne každý kaz způsobuje černé skvrny na zubech, mohly by být tyto skvrny varovným signálem, že s vašimi zuby něco není v pořádku. Stejně jako můj Kocour Serafín mi dává jasně najevo, že mu nechutná jeho nové krmivo tím, že mi ho odkopává až pod nos, tak i naše těla nám často dávají jasné signály, že něco není v pořádku.

Proto doporučuji všem, kteří si na svých zubech všimnou jakýchkoli změn, aby se obrátili na svého zubaře. Nejenže vám může pomoci odstranit skvrny na zubech, ale také vám může poskytnout cenné rady, jak se jim v budoucnu vyhnout. A to je přeci něco, za co bychom měli být všichni vděční, ne?

Sdílet s přáteli

Přidat komentář