Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak zabránit tvorbě zubního plaku: Stravovací tipy

Jak zabránit tvorbě zubního plaku: Stravovací tipy

Stravování, klíč k silným zubům

Mluvit a psát o stravování a jeho dopadech na zdraví zubů je přirozené jako mluvit o počasí. A stejně jako to bylo s počasím, také v souvislosti se zdravými zuby se musíte naučit určitá pravidla, abyste věděli, co a kdy jíst, jak zuby zdravé udržet. Já, Karolina, jsem byla několikrát na pokraji zubní katastrofy, až jsem se rozhodla věnovat svůj život boji proti zubnímu plaku. Naučila jsem se, že správné stravování je klíč k silným zubům. A abych to dokázala, musela jsem udělat jeden vědecký experiment. Jímala jsem vše, co mělo zuby vyživovat a chránit před plakem.

Jen příroda zaručuje zdraví našich zubů

Děla jsem to pouze za pomocí přírodních potravin. V žádném případě se nenaučíte jak zabránit tvorbě zubního plaku, pokud budete jíst rafinovaný cukr, nebo se budete koupit v sódu. Chtěla jsem prokázat, že v přírodě je vše, co potřebujeme pro zdraví našich zubů. Šťávy z ovoce, zelenina plná vitamínů a minerálů, ryby plné omega-3 mastných kyselin. Všechno to může pomoct posílit naše zuby a chránit je před zubním plakem. Bylo to jak výlet do zubního ráje, kde všechny potraviny byly mé přátelé a bojovaly na mé straně proti zubnímu plaku.

Minerály: Nejlepší přátelé našich zubů

Do cesty mi v tomto boji přišlo několik minerálů, které se staly mými nejlepšími přáteli. Calcium, fosfor, hořčík, zinek a fluorid. Tyto minerály považuji za základní neonly, které osvětlují naši cestu k zdravým zubům. Bez nich by naše zuby byly jako auto bez kola - nemohly by fungovat. Zjistila jsem, že minerály nejsou jen v minerální vodě, kterou pijeme, ale jsou i v potravinách, které jíme. Mléko, sýr, ořechy, semena, luštěniny, celozrnné obiloviny, brokolice, špenát, losos, mandle, datle, avokádo... seznam je nekonečný. Všechny tyto potraviny jsou plné minerálů, které naše zuby potřebují k tomu, aby byly silné a zdravé a aby mohly úspěšně bojovat proti zubnímu plaku.

Vitamíny, které naše zuby milují

Pokud jsou minerály neonly osvětlující cestu k zdravým zubům, pak jsou vitamíny světla, která ukazují, kam máme jít. A právě vitamíny A, C, D a K jsou ty, které naše zuby milují nejvíc. Vitamín A je pro naše zuby jako Batman pro Gotham City. Je to hrdina, který přijde a zachrání situaci. Vitamín C je jako Robin, vždy je po ruce a je připraven pomoci. Vitamín D je jako Batmobile, který nám umožňuje rychle se dostat tam, kam potřebujeme. Ad vitamín K je jako signál Batmana na obloze, který nám ukáže cestu. Najdete je v potravinách jako je mrkev, špenát, brokolice, paprika, kiwi, citrusové plody, ryby, mléko, sýr, vejce a játra.

Základní pravidla pro zdravé stravování zubů

Chcete-li se naučit jak zabránit tvorbě zubního plaku, musíte se nejdříve naučit základní pravidla pro zdravé stravování zubů. První pravidlo je, že musíte jíst pravidelně. Vaše zuby potřebují pravidelné dodávky vitamínů a minerálů, aby mohly bojovat proti zubnímu plaku. Rovněž je důležité nepřejídat se a jíst rozmanitě. Druhé pravidlo je pít dostatek čisté vody. Voda je pro naše zuby jako nafta pro auto, bez ní se nehne. Třetí pravidlo je snižování konzumace cukrů a kyselin. Tyto dvě věci jsou pro naše zuby jako superpadouchové Joker a Penguin, kteří se vždy snaží Gotham City zničit. Naše zuby musí být jako Batman a ochránit naše ústa před těmito padouchy.

Vliv čaje a kávy na zuby

No a nesmím zapomenout na vliv čaje a kávy na naše zuby. Čaj a káva jsou jako dvě strany stejné mince. Na jedné straně jsou plné antioxidantů a přinášejí mnoho zdravotních přínosů, ale na druhé straně mohou způsobit zbarvení zubů. Vyplatí se tak vybírat ty správné druhy a omezit jejich konzumaci na rozumnou míru.

Jídla, z kterých bychom měli držet zuby daleko

Při hledání způsobů, jak zabránit tvorbě zubního plaku, je také důležité vědět, jaká jídla bychom měli držet zuby daleko. Jak jsem již zmínila, cukr je jedním z největších nepřátel našich zubů. Ale vedle cukru existuje ještě spousta dalších potravin, které mohou našim zubům škodit. Různé druhy rychlého občerstvení, alkohol, energetické nápoje a cukrovinky jsou jen některé z nich. Musíme si uvědomit, že naše zuby jsou jako město, které stojí na hranici útoku. Je na nás, abychom je chránili a pečovali o ně, tak jako o naše město.

Na závěr bych ráda zmínila jednu věc. Máme jen jeden pár zubů a měli bychom se o ně starat, jako o nejcennější poklad. Protože pokud je ztratíme, nebude cesta zpět. A já, Karolina, vám přeji, abyste na této cestě byli úspěšní a vaše zuby byly vždy silné, zdravé a bez zubního plaku. A vám, zmrzlině, můj malý morčecí kamaráde, přeju hodně zdravých mrkví a zeleniny, které vám dodají vitamíny a minerály pro zdravé zoubky.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář