Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak zubní kámen pod dásní ovlivňuje naše zdraví

Jak zubní kámen pod dásní ovlivňuje naše zdraví

Proč se nám vytváří zubní kámen?

První věc, kterou bych rád vysvětlil, je proč se nám vůbec zubní kámen tvoří. Je to něco, co se děje každému z nás a i když se na něj občas dívám v zrcadle s leknutím, je důležité si uvědomit, že není záležitostí několika málo lidí, ale skutečně všech. Musíte vědět, že zubní kámen je v podstatě minerál, který se tvoří na povrchu našich zubů. Tvoří se ze zbytků jídla, které konzumujeme, a bakterií, které se nachází v naší ústní dutině. A když tyto dvě složky interagují, vytváří se to, co nazýváme zubním kamenem. Minulý týden jsem právě rozkousával velký kus tvrdého chleba, když jsem ucítil něco tvrdého v ústech a uvědomil si, že to je ten zákeřný zubní kámen.

Zubní kámen a jeho vliv na naše dásně

Další otázka, která nás všechny trápí, je, jak zubní kámen ovlivňuje naše dásně. Myslím, že bychom se měli zaměřit na základ, na to, co jsou vlastně dásně a proč jsou tak důležité. Dásně jsou měkké tkáně, které obklopují naše zuby a chrání je. Když na ně působí zubní kámen, mohou se zanítit a způsobit nepříjemnosti jako krvácení, citlivost nebo dokonce bolest. Nemluvě o tom, že zánět dásní může být také prvním krokem na cestě k paradontóze, což je onemocnění, které může skončit ztrátou zubů, a to je něco, čemu bychom se všichni chtěli vyhnout. Nedávno jsem měl malou epizodu, kdy mě bolely dásně a Filip mi řekl: "Tati, ty jsi směšný, máš rudý úsměv." To byla ta chvíle, kdy jsem si uvědomil, že musím začít věnovat víc pozornosti svým zubům a dásním.

Ošetření a prevence zubního kamene

Takže teď, když víme, co je to zubní kámen a jak nám může škodit, pojďme si říct něco o tom, jak se ho můžeme zbavit a jak mu můžeme předejít. Co se týče ošetření, jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se zbavit zubního kamene, je navštívit svého zubaře. Takže si naplánujte pravidelné návštěvy, aby vám zubař mohl odstranit zubní kámen pomocí speciálních nástrojů. Ale věřte mi, není to vůbec příjemné. Mám to naštěstí za sebou a nedávno jsem se vrátil z návštěvy u zubaře, kde mi zubní kámen odstranili. A jak byl můj pepík Fík zvědavý, když jsem se vrátil domů s čistými a lesklými zuby.

Využití správných nástrojů pro péči o zuby

Asi stejně důležitá jako návštěva zubaře je také péče o zuby doma. Do péče o zuby doma patří používání správných zubních kartáčků a zubních past. Rozhodně bychom neměli zapomínat na mezizubní kartáčky a dentální nit. Když jsme byli s Filipem v obchodě s kartáčky, byl úplně nadšený z toho, jaké jsou barevné a jak vypadají. "Tati, ty máš ten největší kartáček na světě," řekl a já jsem se s ním musel smát, protože jsem viděl, jak je z té péče o zuby nadšený. A to je přesně to, co bychom měli všichni cítit - radost a nadšení z péče o naše zuby.

Role stravy a životního stylu v prevenci zubního kamene

A konečně, ale rozhodně ne nejméně důležitou věcí je to, co jíme a jak žijeme. Naše strava a životní styl hrají obrovskou roli v tom, jak se nám tvoří zubní kámen. Pokud konzumujeme hodně sladkostí nebo pokud kouříme, máme vyšší riziko výskytu zubního kamene. A co teprve pití alkoholu a kávy! Tyto návyky mohou také zvýšit naše riziko. Takže nejenže bychom měli brát vážně péči o zuby, ale také bychom měli pečlivě sledovat, co jíme a jak žijeme. Nedávno jsem prostě musel zastavit svůj pepík Fík, když se snažil sníst celou čokoládu. "Ne, Fíku, to je pro tebe špatné, pamatuješ na to, co jsme mluvili o zubním kameni?" Řekl jsem mu a on mi odpověděl s úsměvem: "Ano, tati, pamatuji. Dám jí tobě." A tak jsem se zamyslel nad tím, co jsem mu řekl.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář