Přepínač stylů

Barevné schéma

Keramické rovnátka: Nejčastější otázky a odpovědi

Keramické rovnátka: Nejčastější otázky a odpovědi

Co jsou to keramické rovnátka?

Keramické rovnátka jsou zajímavou alternativou k tradičním kovovým rovnátkům. Jsou vyrobené z keramických materiálů, které jsou odolné a dlouhodobě vydrží. Mnoho lidí si je vybírá pro jejich nenápadný vzhled, který se skvěle hodí do profesionálního prostředí, nebo do situací, kde by kovové rovnátka byla příliš nápadná. Ale věděli jste, že na rozdíl od kovových rovnátek, keramické rovnátka jsou méně viditelné i při pobytu na slunci nebo pod ultrafialovým zářením?

Jak dlouho trvá léčba s keramickými rovnátky?

Léčba s keramickými rovnátky může trvat různě dlouho. Vše záleží na konkrétní situaci a na tom, jak jsou vaše zuby šikmé. Léčba může trvat od 6 měsíců až do několika let. Ujistěte se, že si před léčbou dobře promluvíte s ortodontem a že vám je jasné, jak dlouho bude celý proces trvat. Můj pejsek Miloš se mi smál, když jsem si poprvé nasadila keramická rovnátka. Myslel si, že jsem snědla něco chutného a já mu musela vysvětlit, že to není na jídlo!

Jsou keramická rovnátka bezbolestná?

Jakákoliv léčba spojená s rovnátky může způsobit určité nepohodlí. Keramická rovnátka jsou však navržená tak, aby způsobovala co nejméně nepohodlí. Když jsem sama nosila keramická rovnátka, pamatuji si, že prvních několik dní bylo nepohodlných, ale poté jsem si na ně rychle zvykla. Zvlášť jsem ocenila to, že se mi nezařezávaly do dásní jako kovová rovnátka.

Jak často musím chodit na kontrolu?

Kontroly jsou velmi důležité pro úspěch léčby s keramickými rovnátky. Obecně platí, že byste měli navštívit ortodonta každé 4 až 8 týdnů. Tyto návštěvy jsou nezbytné, aby mohl ortodont sledovat průběh léčby a případně upravit rovnátka tak, aby léčba pokračovala co nejefektivněji. Já jsem již z těchto návštěv měla celou rutinu. Dokonce i Miloš se vždy těšil, když jsem šla na kontrolu, protože věděl, že na něj pak čeká malý pamlsek za to, jak byl hodný.

Co mohu jíst a co bych měla vyhnout?

Přestože keramická rovnátka jsou pevná a odolná, je dobré se vyhnout jídlu, které by je mohlo poškodit. Celkově byste měli vyhnout tvrdému, lepkavému nebo křupavému jídlu. To znamená, že byste měli omezit konzumaci ořechů, karamelu nebo křupavých zelenin jako jsou mrkve. Místo toho si vybírejte jídla, která jsou měkká a snadno se žvýkají. Když jsem nosila rovnátka, milovala jsem smoothie a polévky. A jak to bylo s Milošem? Ten byl naštěstí bez rovnátek, takže si mohl pochutnat na svých oblíbených pamlskách.

Dejte mi tip: Jak se starat o keramická rovnátka?

Ať už máte rovnátka jakéhokoli typu, důkladná ústní hygiena je naprosto zásadní. Keramická rovnátka vyžadují stejný druh péče jako kovová rovnátka. Vyčistěte si zuby po každém jídle a nezapomeňte na nitrační nit. U keramických rovnátek je navíc důležité pravidelně je kontrolovat, zda na nich nejsou viditelné skvrny nebo zbarvení. To jsem si uvědomila příliš pozdě, když mi ortodont na kontrole ukázal fotografie mé ústní dutiny a já jsem byla překvapená, jak moc je můj "neviditelný" keramický aparát viditelný. Takže pamatujte, pravidelná péče je klíčem!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář